Czy bieganie może być przyczyną problemów z utratą niechcianej tkanki tłuszczowej?

Wykonywanie treningu aerobowego o tej samej intensywności sprawi, że Twoje ciało stanie się bardziej oszczędne w spalaniu kalorii podczas danej jednostki treningowej, czyli zaadaptuje się do wysiłku w celu zachowania większej ilości posiadanego paliwa (tłuszczu).

Zostało udowodnione, że bieganie długich dystansów w zbliżonej jednostce czasu powoduje:

bieganie długich dystansów
  1. Reakcje stresową (wydzielanie nadmiaru kortyzolu) tuż przed wykonaniem Twojej regularnej jednostki treningowej. Co w znacznym stopniu zablokuje możliwości organizmu do spalania tkanki tłuszczowej na której pozbyciu powinno Ci zależeć.
  2. Znaczne uczucie głodu po biegu, które zwykle skutkuje zjedzeniem średnio 100 kcal więcej niż udało Ci się spalić. Jest to związane z faktem iż trening typu cardio nie powoduje tak dużego wydatku energetycznego jak większości ludzi się wydaje.
  3. Tendencje do tego by spalać znaczną ilośc aktywnej tkanki mięśniowej zamiast zbędnej tkanki tłuszczowej. Tłuszcz jest magazynem energii, który organizm gromadzi na wypadek sytuacji kryzysowej, dlatego znacznie chętniej w sytuacji wysiłku pro-kortyzolowego (jogging) pozbędzie się mięśni a zachowanie tłuszcz. Wpłynie to niekorzystnie na Twój metabolizm i w konsekwencji jeszcze bardziej utrudni osiągnięcie zamierzonego celu sylwetkowego.

Nie uważam jednak, że odrobina odpowiednio zaplanowanego cardio jest zła - wręcz przeciwnie. Jednak bazowanie na nim jako głównym elemencie treningu jest najgorszym błędem jaki można popełnić planując odchudzanie.

CHCESZ POZBYĆ SIĘ TŁUSZCZU? NIE WYKONUJ CARDIO O STAŁEJ INTENSYWNOŚCI

Jaką więc formę aktywności fizycznej wybrać?

Najbardziej optymalną formą aktywności zawsze będzie odpowiednio zaplanowany i wykonany trening oporowy.
Jeśli oczywiście lubisz inne formy aktywności typu bieganie czy jazda na rowerze oczywiście również możesz wykorzystać je jako narzędzie dla pracy nad sylwetką.
Spróbuj jednak wykonywać krótkie jednostki treningowe o wysokiej intensywności. Ważne jest wejście na wysokie tętno w krótkiej jednostce czasu przeplatane chwilą odpoczynku dla zmniejszenia tętna przed kolejnym interwałem. Na pewno warto zapoznać się z dokładnymi zaleceniami dla treningi typu HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności).
Trening interwałowy spala znacznie większą ilośc kalorii niż trening o stałej intensywności oraz wpływa na metabolizm w znacznie większym stopniu, poprzez wpływ na VO2 MAX (pułap tlenowy) oraz promowanie aktywnej metabolicznie tkanki mięśniowej.

Zapraszam do współpracy!

Artykuły na Facebook

Śmiało, dzwoń i pisz!

Masz pytania? Nie wiesz czy potrzebny Ci indywidualny trener, dieta? Nie krępuj się.