Nawet sportowcy amatorzy powinni być świadomi tego, że każda forma aktywności fizycznej może być potencjalnym ryzykiem wystąpienia kontuzji.

Ogromnym błędem natomiast będzie całkowita rezygnacja z aktywności po wystąpieniu urazu.

kontuzja a trening

Takie postępowanie może spowodować znacznie wolniejszą rekonwalescencję a także wpłynąć niekorzystnie na naszą sprawność w przyszłości a nawet trwale wprowadzić ograniczenia ruchowe w naszym ciele.

Prawidłowym podejściem, oczywiście po uzyskaniu odpowiedniego stanu aparatu ruchu umożliwiającego podjęcie pierwszych ćwiczeń, będzie zdiagnozowanie słabych ogniw łańcucha biokinematycznego, które potencjalnie mogły spowodować kompensacje predysponujące nas do urazu.

Oczywiście dla typowego bywalca siłowni, będzie to zwykle poprawa i odpowiednia diagnostyka techniki wykonywanych ćwiczeń.

Trening siłowy często kojarzony jest z prostymi ruchami izolowanymi, natomiast stopień trudności faktycznie używanych w prawidłowym treningu ćwiczeń złożonych często przekracza możliwości samoistnego nauczania się ich przez początkujących adeptów klubów fitness.

W ten sposób powstają popularne mity demonizujące podstawowe ćwiczenia treningu oporowego:

Niezależnie od tego czy kontuzja była skutkiem treningu na siłowni czy dowolnej dyscypliny sportowej, warto po jej wystąpieniu udać się do dobrego fizjoterapeuty w celu rehabilitacji a następnie podjąć współprace z odpowiednim trenerem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek dotyczących dalszego programowania treningowego.

Zapraszam do współpracy!

Artykuły na Facebook

Śmiało, dzwoń i pisz!

Masz pytania? Nie wiesz czy potrzebny Ci indywidualny trener, dieta? Nie krępuj się.