Jako trener personalny z wieloletnim stażem, zauważyłem, że najczęstszymi przyczynami problemów u osób trenujących podczas wykonywania przysiadu (nie tylko ze sztangą!) są:

  1. Słaba mobilność stawu skokowego
  2. Słaba mobilność stawu biodrowego
  3. Słabe napięcie mięśniowe

1. Mobilność stawu skokowego

problemy przy wykonywaniu przysiadów

Odpowiednie zgięcie grzbietowe stawu skokowego (kiedy piszczel zbliża się w kierunku palców) jest kluczowe i niezbędne dla wykonania poprawnego przysiadu.

Dlaczego ? Wysunięcie kolan w kierunku palców podczas przysiadu, pozwala nam przesunąć środek ciężkości do przodu, dzięki czemu otrzymujemy bardziej korzystną dźwignie (wszystkie szczegóły zależne są od proporcji układu kostnego).

Test:

Stań w klęku jednonóż twarzą do ściany i nie odrywając pięty od podłogi przesuń kolano w stronę ściany. Sprawdź jak daleko od ściany uda Ci się ustawić by wciąż dotykać kolanem ściany nie odrywając pięty od podłogi. Minimalny zakres to 10cm między palcami a ścianą.

2. Mobilność stawu biodrowego

Rotacja zewnętrzna uda w stawie biodrowym nazywana inaczej „otwieraniem bioder” jest kolejnym elementem niezbędnym do zachowania korzystnej dźwigni i optymalnego środka ciężkości w przysiadzie. Może ona nawet zrekompensować nam braki odpowiedniego zgięcia grzbietowego w stawie skokowym.

Test:

Stań twarzą do ściany w szerokim rozstawieniu nóg z palcami skierowanymi do zewnątrz i dotykającymi ściany. Ustaw ręce luźno opadające w kierunku podłogi przed sobą. Będąc twarzą jak najbliżej ściany, zejdź biodrami w dół jak najniżej potrafisz, jednocześnie wypychając kolana na boki. Jeśli jesteś w stanie w tej pozycji uzyskać minimalną głębokość dla poprawnego przysiadu, utrzymując neutralna krzywiznę kręgosłupa i nie wywracając się do tyłu, Twoja rotacja zewnętrzna powinna być zadowalająca.

3. Słabe napięcie mięśniowe

Ten aspekt jest najczęściej niedoceniany kiedy szukamy przyczyn problemów z przysiadem. Odpowiedni „timing” napięcia mięśni stabilizacji centralnej jest kluczowy dla utrzymania poprawnej postawy podczas siadów.

Test:

Jeśli jesteś w stanie uzyskać pozytywne wyniki w obu powyższych ćwiczeniach prawdopodobnie mobilność nie jest Twoim problemem. Jednak jeśli Twoja technika zaczyna się pogarszać wraz z pojawieniem większego ciężaru (nawet gdy jesteś w stanie go podnieść) to znaczy że Twoim problemem jest „słaba pozycja” w przysiadzie.

Każdy z wyżej wymienionych aspektów najskuteczniej pomoże Ci poprawić doświadczony trener personalny.

Artykuły na Facebook

Śmiało, dzwoń i pisz!

Masz pytania? Nie wiesz czy potrzebny Ci indywidualny trener, dieta? Nie krępuj się.